מה עושים במקרה של מתקפת סייבר?

תוכן עניינים

אבטחת סייבר בעבור העסק היא אחד מן הכלים החשובים ביותר עבור בית העסק. אבטחה נכונה מבטיחה המשכיות עסקית בריאה, ומגוננת על מערך המחשוב שלכם מפני אובדן של ממסדי מידע וקריסות מערכתיות.

מידי יום, פורצי הסייבר הופכים לחכמים יותר, וכך גם אנשי המחשבים. חשוב להתעדכן באיומים החדשים שמופיעים ברשת ולהתמגן מפניהם נכונה, כך שנוכל להמשיך את יום העבודה בצורה השגרתית והחלקה ביותר.

ההשפעה של התקפות סייבר על בית העסק

מתקפת סייבר מוצלחת עלולה לגרום לנזק משמעותי לבית העסק: היא עלולה לפגוע בממסד הנתונים העסקי (תכנים פיננסיים, תפעוליים ומשפטיים), לגרום לכם לאבד מידע רגיש אודות בית העסק ולקוחותיכם, ואף להרוס את המוניטין והאמון שבניתם עם קהל הלקוחות שלכם לאורך השנים. 

פריצת אבטחה לרוב משפיעה על שלושה אספקטים עיקריים: הכלכלי, המשפטי והיח”צ והמוניטין.

השפעות כלכליות של מתקפת סייבר

מתקפת סייבר מוצלחת עשויה להוביל לנזקים משמעותיים למערך העסקי שלכם, ולעיתים קרובות לגרום לאובדן כלכלי כבד, כתוצאה מ:

 • גניבה של מידע אודות בית העסק
 • גניבה של מידע פיננסי אודות בית העסק – כרטיס האשראי של החברה, פרטי חשבון הבנק וכדומה
 • גניבה של כסף
 • יצירת הפרעות בתהליך הסחר – אי יכולת להעביר כספים מהחברה לעסקים אחרים או לקבל כספים מלקוחות ועסקים
 • אובדן של עסקים ו/או חוזים עם לקוחות ועסקים אחרים

עסקים שסבלו מפריצת סייבר לרוב יסבלו מעלויות המתקשרות לתיקון המערכות, הרשתות והמכשירים שזוהמו תוך כדי המתקפה. במקרים חריפים, יהיה על עסקים אלו לחדש את כל מערך העבודה שלהם, מה שיעלה עשרות ואף מאות אלפי שקלים בטווח הארוך.

השפעות של מתקפת סייבר על המוניטין העסקי

אמון הוא אלמנט קריטי בתהליך שירות הלקוחות, ומהווה חלק בלתי-נפרד ממערכת היחסים שכל עסק טוב בונה עם הלקוח שלו. 

כאשר הלקוחות שלכם בוטחים בכם בעיניים עצומות, הסיכויים גבוהים יותר שיבחרו לפנות אליכם לפני שיפנו למתחרים שלכם, ובתמורה הם מצפים שתשמרו עליהם ועל המידע שלהם מפני כל איום או מפגע.

מתקפות סייבר עלולות להוביל לנזקים שייפגעו במוניטין של החברה שלכם ובעקבות זאת, גם באמון שעמלתם כה קשה לבסס יחד עם הלקוחות שלכם. פגיעה במוניטין פעמים רבות מובילה ל:

 • אובדן של לקוחות
 • ירידה באחוזי המכירות
 • פחת בגודל הרווחים

נזק למוניטין החברתי עשוי להשפיע גם על גורמים שעמם אתם עובדים על בסיס יומי כמו ספקים, שותפים לעסקים, משקיעים ואנשי עסקים צד ג’. פעמים רבות, פגיעה במוניטין עלולה לגרום להתרחקות או פרישה של גורמים אלה מבית העסק, מה שיפגע ביציבות העסק גם מבחינה כלכלית בטווח הארוך.

השלכות משפטיות של מתקפת סייבר

נהלי אבטחת מידע וחוקי פרטיות דורשים מבעלי עסקים לנהל מערך אבטחה חזק, שמאגד את כל המידע האישי שמוחזק בחברה (מידע אודות בית העסק, עובדיו ולקוחותיו) בצורה בטוחה ונסתרת מעיני הציבור. 

אם המידע הזה פורסם או נפל לידיים הלא נכונות בטעות או במכוון, אתם כבעלי עסקים נכשלתם בחובתכם לאבטח את המידע כיאות, ובעקבות זאת תעמדו מול קנסות וסנקציות רגולטוריות. במקרים חריפים, לקוחות ושותפים עסקיים אף עלולים לתבוע אתכם, עקב הפרת זכות הפרטיות שלהם.  

איך למזער נזקים של מתקפות סייבר?

פריצות אבטחה עלולות להרוס גם את העסקים החזקים והעמידים ביותר. בעולם הטכנולוגי של היום, חיוני לנהל את הסיכונים בהתאם. לאחר שמתרחשת מתקפה, תגובה יעילה ומאובטחת נגד מתקפות סייבר יכולה לעזור לכם:

 • להפחית את ההשפעה של המתקפה על בית העסק בכלל ועל כל אספקט בפרט
 • לדווח על התקרית לרשויות המתאימות
 • לנקות את המערכות המזוהמות
 • להשיב את העסק שלכם לפעילות מלאה מהר ככל האפשר

לאחר מתקפת סייבר, מומלץ להדריך את העובדים כיצד להשתמש במערכות בצורה מאובטחת יותר, להעלות מודעות בנושא של מתקפות סייבר בחברה ולהיעזר במערכות, תעודות והרשאות, שיסייעו להפחית את הסיכון לסבול ממתקפת סייבר בעתיד.

חברת ERG מתמחה בעולם הסייבר ומסייעת לעסקים, ארגונים ותאגידים להתגונן ביעילות מפני האיומים ואף להתמודד מולם בחוכמה, כך שבית העסק יאבד כמה שפחות מידע וישוב לתפוקה מלאה במהירות הבזק. 

מחפשים את החברה שתשמור על מערך המחשוב שלכם נקי? צרו קשר. 

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

לקוחות וגולשים יקרים,

ימים קשים, עצובים ומורכבים עוברים על כולנו.

משפחת ERG שולחת אהבה ותנחומים עמוקים לכול משפחות ההרוגים והנעדרים והחלמה מהירה ושלמה לכול הפצועים.

בעזרת השם ובמהרה נננצח ונחזור לשקט ולשגרה.

אנחנו מעדכנים שגם בזמנים קשים אלו הצוות שלנו ערוך וזמין לסייע בכל נושאי המחשוב שלכם כרגיל.

אנחנו שולחים מכאן חיבוק גדול לכול עם ישראל ושנדע זמנים טובים יותר במהרה.

משפחת ERG פתרונות מחשוב ותוכנה.

דילוג לתוכן