האינטרנט של הדברים כבר כאן?

תוכן עניינים

אחרי שאנחנו שומעים בעשור האחרון איך, אוטוטו, המקרר שלנו יתקשר עם המזגן, עם מכונת הקפה וגם עם מרכז ההזמנות שבסופרמרקט, והיישום השמיש הכמעט יחידי (ומוצלח) של ה-IoT הוא האפליקציות שבמכשירי הטלפון החכם המתקשרות מול האביזרים הלבישים, נראה כי סוף סוף ה”חסימה” השתחררה ודברים מתחילים לזוז לכיוון הנכון.

למה, בעצם, ה-IoT היה תקוע עד כה?

ישנן לכך סיבות רבות, הנה כמה מהעיקריות בהן:
ה-IoT הינו מטרה שיכולה להיות מושגת בהרבה יותר מבדרך אחת ספציפית או בטכנולוגיה אחת מסוימת. כל עוד הוא כיכב כ”מטרה”, כאשר הטכנולוגיות עדיין לא היו בשלות לשרת אותו, לא ניתן היה לומר “אני רוצה/צריך לקשר בין X ל-Y ולכן אשתמש ב-Z” ולכן, התחזיות נוסחו בצורה מעורפלת וכוללנית למדי במשפטים כדוגמת “המקרר יתקשר עם הסופרמרקט” או “המכוניות תיסענה ללא צורך בנהג שינהג בהן”.
ה-IoT שימש במשך זמן רב כמעין באזז וורד עדכנית וערטילאית, כאשר מה שעמד מאחוריה, בחלק מהמקרים, לא היה ברור גם למשתמשים במושג בעצמם. אלה שהיה להם מושג כלשהו, הקפידו לטפח את התדמית של “עזבו, זה מסובך, אתם לא תבינו”, על מנת שלא לרדת לפרטים, שלא בטוח אם היו נהירים או ידועים להם עצמם.
מערכות IoT עתידות לשלב סוגים רבים של טכנולוגיות, סנסורים, שבבים, אביזרים ייעודיים וכדומה, כשפרוטוקולי התקשורת בין המכשירים לשרתים שאחראים לעיבודו וניתוחו מהווים חלק עקרוני ומהותי בהפיכתו של ה-IoT לחלק אינטגרלי בחיינו. תעבורת המידע המהירה והיעילה, הגמישות, הדינמיות, וכל מה שאמור להוות את יתרונותיו של ה-IoT על פני גישות אחרות, היו תלויים בתקשורת אלחוטית, חסכונית וחדישה, שעד לא מזמן, פרוטוקולי התקשורת הקיימים, לא הצליחו לקיים אותה.

אז מה בעצם השתנה?

התפישה. כמו כל טכנולוגיה, גם פרוטוקולי תקשורת מתפתחים בהתאם לצרכים. כל עוד לא הייתה הגדרה ברורה לצרכים (“אני רוצה/צריך לקשר בין X ל-Y”), לא הייתה שום דרך לוודא כי פרוטוקולי התקשורת יצליחו אכן לקלוע למטרה, בזמן שהיא משתנה וניידת מעת לעת. משהוגדרו הצרכים, צפו ועלו על פני השטח סוגי תקשורת לטווחים שונים ובעקרונות פעולה שונים, שיכולים לשרת את צרכי ה-IoT. טכנולוגיות תקשורת כמו WiGig (קיצור ל-Wireless Gigabit) – תקשורת אלחוטית מהירה לטווחים קצרים, LPWAN (ר”ת ל- Low-Power Wide-Area Network) לתקשורת והעברת נתונים בטווחים גדולים, Li-Fi (קיצור ל-Light Fidelity) העושה שימוש באור לצורך העברת המידע ופתרונות תקשורת אחרים מתחילים לסדר את אבני הלגו של ה-IoT במקומן ולשרטט לנו את הכיוון הכללי שאליו אנחנו צועדים.

לאור ההתפתחויות, לא מן הנמנע כי בעתיד (ואולי אפילו הלא מאד רחוק) שירותי מחשוב לעסקים ייאלצו להתמודד עם אתגרים חדשים ולא מוכרים, מאחר והעסקים והארגונים עצמם יפעלו בשיטות ובדרכים שאינן מוכרות לנו כיום. בפרוטוקול זה או אחר, בטכנולוגיה A או B – הדבר היחיד שבטוח זה שיהיה כאן מעניין מאד.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

לקוחות וגולשים יקרים,

ימים קשים, עצובים ומורכבים עוברים על כולנו.

משפחת ERG שולחת אהבה ותנחומים עמוקים לכול משפחות ההרוגים והנעדרים והחלמה מהירה ושלמה לכול הפצועים.

בעזרת השם ובמהרה נננצח ונחזור לשקט ולשגרה.

אנחנו מעדכנים שגם בזמנים קשים אלו הצוות שלנו ערוך וזמין לסייע בכל נושאי המחשוב שלכם כרגיל.

אנחנו שולחים מכאן חיבוק גדול לכול עם ישראל ושנדע זמנים טובים יותר במהרה.

משפחת ERG פתרונות מחשוב ותוכנה.

דילוג לתוכן