מהן מתקפות סייבר ואיך אפשר להימנע מהן?

תוכן עניינים

העידן הטכנולוגי הביא איתו חידושים והמצאות רבים, יתרונות לצד חסרונות. אחד החסרונות הבולטים הוא חשיפה גוברת והולכת למתקפות סייבר. האקרים ברחבי העולם משתמשים בתוכנות שונות במטרה לפרוץ לאתרים ומערכות ממוחשבות, לגרום להם לנזק, לסחוט מידע וכספים ועוד. לא מדובר במדינות המפעילות ריגול ושירותי סייבר, אלא באנשים פרטיים, שלמדו כיצד לפרוץ למערכות מתוחכמות ומנצלים את הידע שלהם לצרכיהם הפרטיים או האידיאולוגיים. מפת תקיפות הסייבר מתעדכנת בכל רגע וממנה עולה בבירור שמדי יום נערכות מאות אלפי תקיפות סייבר שונות בעולם. איך ניתן להתגונן בפני איום הסייבר? בכתבה הבאה:

מתקפות סייבר על אתרים

מתקפות סייבר מתרחשות במערכות ממוחשבות שונות, אפליקציות, תוכנות ובעיקר אתרים. לכן, אבטחת אתרים היא אחד הפרמטרים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון כשמקימים אתר. חברת בניית אתרים, שתבנה את האתר שלכם, תדע בדרך כלל להציע גם את השירות של אבטחת האתר. 

תקיפת סייבר על האתר שלכם יכולה לגרום לכם לנזק למסד הנתונים של האתר, לשבש הליכי מכירה באתר, לגנוב מידע עסקי או מידע כספי כמו פרטי כרטיס אשראי מלקוחותיכם. לכן, אבטחת אתרים כל כך קריטית.

דוגמאות למתקפות סייבר 

מתקפות סייבר הן מגוונות, ולעתים מורכבות מאוד וכוללות מספר שלבים, שמטרתם להגיע ליעד. אמצעי אבטחת המידע היום יעילים יחסית ולא תמיד קל לפרוץ למערך המחשוב של הארגון בו מעוניינים לפגוע. הנה כמה דוגמאות למתקפות סייבר מפורסמות:

התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות בארה”ב בשנת 2016

לאחר שהילרי קלינטון עודדה הפגנות נגד נשיא רוסיה ןלדימיר פוטין, הממשל הרוסי ניסה להטות את דעת הקהל האמריקני נגד הילרי קלינטון ובעד דונלד טראמפ באמצעות מתקפת סייבר שכללה יצירת אווטרים ופייק ניוז, הפעלת טרולים, פריצה למחשבי הועידה הדמוקרטית הלאומית, הדלפת מיילים מביכים ועוד. בשנת 2018 הוגשו כתבי אישום נגד 13 אזרחים רוסיים, 3 ארגוניים רוסיים ו-12 קצינים רוסיים שהיו מעורבים במתקפת הסייבר הזו.

מתקפת הסייבר על חברת Dyn

באוקטובר 2016 ביצעו קבוצות אנונימוס ו- New World Hackers תקיפות סייבר בכמה גלים על חברת Dyn, המספקת שירותי DNS לחברות רבות. שירותים אלו מאפשרים לתרגם את שם האתר לכתובת מספרית שבה נעשה שימוש בפועל בין המחשבים. המתקפה כללה שימוש לא רק במחשבים אלא גם במכשירים חכמים אחרים שלרב מוגנים פחות. במסגרת ההתקפה נמנעה גישה לאתרים רבים, כגון: אמזון, BBC, נטפליקס, טוויטר, פייפל, אייר-בי-אנד-בי ועוד.

מתקפת סייבר איראנית על אתרים ישראלים

במאי 2020 הותקפו אתרים ישראלים רבים במתקפת סייבר שכללה השחתת האתרים והפצת סרטונים עם מסרים אנטי ישראליים. לרגל יום ‘אל-קודס’ אנחנו האקרים מהעולם המוסלמי תקפו אתרים ישראליים והחליפו את עמוד הבית בתמונות ובכיתוב אנטי ישראלי. 

מחקירה שניהל בנושא מערך הסייבר הלאומי עלה כי גורמים איראניים הם שעומדים מאחורי המתקפה. כל האתרים שנפרצו פעלו על גבי שרתי חברת Upress. מהחברה נמסר כי זוהתה חולשת אבטחה בתוסף וורדפרס שגרמה לפרצה.  בין האתרים שנפרצו היו: קופיקס, נאפיס, נעמת ותרימה. 

לסיכום, מתקפות סייבר הן חלק מהעולם הדיגיטלי והן הופכות משוכללות יותר ויותר עם הזמן. מתקפת סייבר על אתר אינטרנט יכולה לגרום לנזקים כלכליים, משפטיים ואף לפגוע במוניטין של החברה אל מול לקוחותיה. לכן, חשוב לוודא שהאתר שלכם יהיה מאובטח ושאמצעי האבטחה בו יתעדכנו כל הזמן.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

לקוחות וגולשים יקרים,

ימים קשים, עצובים ומורכבים עוברים על כולנו.

משפחת ERG שולחת אהבה ותנחומים עמוקים לכול משפחות ההרוגים והנעדרים והחלמה מהירה ושלמה לכול הפצועים.

בעזרת השם ובמהרה נננצח ונחזור לשקט ולשגרה.

אנחנו מעדכנים שגם בזמנים קשים אלו הצוות שלנו ערוך וזמין לסייע בכל נושאי המחשוב שלכם כרגיל.

אנחנו שולחים מכאן חיבוק גדול לכול עם ישראל ושנדע זמנים טובים יותר במהרה.

משפחת ERG פתרונות מחשוב ותוכנה.

דילוג לתוכן